Case trick is to put everything in order,

Case 6In this case we know Robert and Frank have differentadvices for new structure the takeaway system. Mostly, how to make pricing fortwo kinds of meal. Usually, we can find many examples to help them and it isaround to us.

For example, many restaurants will sell special at the 4pm to 5pmat Canberra and the price usually is 10 dollars of 3 boxes. Factual proof, thisway has been used a long time and it is very successful marketing planning.First Reason is during this time many people already get off work and prepareto go home. Second reason is people is tried after work whole day and theydon’t want to cook dinner after going back home.

If use Frank’s meal we canmake price approach to cost price, which many types of price can be made, asone box is 5 dollars, two boxes is 7 dollars, three boxes is 10 dollars. Thisway won’t not waste many inventories and it will attract many people go to buy.On the other hand, Robert’s approach will attract many young people, because young people andchildren will eat a little more than the elderly. It is similar a boxed mealand it usually price between 11-15 dollars. The price depends on which combinations have been chosen.

Accordingto business research and writing a business plan. Thisprice should include the cost of lunch boxes and packaging material. Ithink the biggest trick is to put everything in order, so that your costs willdrop, and collect the profits will be greater than the extra storage space. Sumup, this pricing strategy means that many fast-food restaurants to the specificationsof the product according to grade is divided into several stages each given aprice to meet customer demand different levels of consumption. High-grade,high consumption to meet customers’ sense of superiority; low-grade, lowconsumption to meet customer demand cheap psychological. This pricing strategy so thatcustomers demand easy to buy, what they want, and generate a sense of securityand trust, but also for consumers to buy, easy to remember salesman, improvesales efficiency, increase revenue.

Best services for writing your paper according to Trustpilot

Premium Partner
From $18.00 per page
4,8 / 5
4,80
Writers Experience
4,80
Delivery
4,90
Support
4,70
Price
Recommended Service
From $13.90 per page
4,6 / 5
4,70
Writers Experience
4,70
Delivery
4,60
Support
4,60
Price
From $20.00 per page
4,5 / 5
4,80
Writers Experience
4,50
Delivery
4,40
Support
4,10
Price
* All Partners were chosen among 50+ writing services by our Customer Satisfaction Team

However, with this pricing strategy, the differencebetween the grades is not easy to grasp.